A ile to ten samolot wyciąga??? Jak to jest lecieć z różnymi prędkościami w tym samym momencie

Oho, dziura w chmurach! Rzecz cenna jak złoto ostatnio… Dziś tylko dwie maszyny załapały się na sesję u Wiśniewskiego i to jeden tak średnio bo po konsultacji z kontrolą Fokker uznał, że dziś jakiś taki niewyspany i ominął plan zdjęciowy pięknym łukiem po czym rumieniąc się na twarzy wrócił na kurs… Spoko, pogadamy następnym razem jak Ci zrobię jakieś kompromitujące zdjęcie zza płota!

OK, a teraz wrócę do tematu czyli jak to jest, że samolot może lecieć z różnymi prędkościami w tej samej chwili nie rozpadając się na kawałki 😉

Za przykład niech posłuży…. O! Jak zawsze w pierwszej ławce z łapką w górze punktualny Airbus A380 wracający sobie z Kopenhagi do ciepłej stajni w Dubaju – kujon!

Złapałem go na FL390 (patrz poprzedni wpis) kiedy to leciał z prędkością 243 kt (węzły), 475kt i 483kt będąc jednocześnie w jednym całkiem niezłym kawałku co widać na zdjęciu:

Znowu, jak to w lotnictwie, trochę sobie życie skomplikowano (żeby hrabiego służba nie zrozumiała 😉 ) Te trzy różne wartości które podałem to TA SAMA prędkość tylko różnie wyrażana.

243kt (węzeł to 1 mila morska na godzinę czyli 1,852 km na godzinę) to prędkość IAS – Indicated Air Speed po naszemu prędkość przyrządowa lub wskazywana. Jak sama nazwa wskazuje jest podawana na prędkościomierzu w samolocie i jest wyliczana na podstawie różnicy ciśnienia statycznego i całkowitego. Ciśnienie całkowite jest mierzone dzięki rurkom Pitota a ciśnienie statyczne dzięki takim małym dziurkom w kadłubie 😉
Jak widać na poniższym zdjęciu, kapitan pokazuje czystą rękę jako dowód, że nie dotykał rurek ani dajników 😀

Ta prędkość jest bardzo ważna dla pilota bo występuje w instrukcji użytkowania w locie danego samolotu i określa np. prędkość przeciągnięcia (jeszcze o tym kiedyś napiszę) i inne ważne osiągi samolotu. IAS to prędkość samolotu względem powietrza o gęstości normalnej panującej na poziomie morza, według Atmosfery Wzorcowej czyli:
temperatura +15C
ciśnienie 1013,25 hPa
gęstość 1,2255 kg/m3

No to już wiadomo, że tak naprawdę samolot porusza się dużo szybciej choćby ze względu na niskie ciśnienie na dużej wysokości…  Tu pojawia się nowość, czyli TAS – True Air Speed – prędkość rzeczywista. To po prostu prędkość samolotu względem powietrza o parametrach panujących na wysokości lotu. Złapany A380 wyciągał wg Flight Radar’u 473kt czyli 876km/h. TAS’a używa się m .in. do obliczeń nawigacyjnych.

Ostatnia prędkość to GS – Ground Speed – prędkość względem ziemi i jest wypadkową prędkości TAS oraz kierunku i siły wiatru. Jeśli samolot leciałby pionowo to GS = 0 😉 Airbus miał GS= 483kt
Najczęściej to tą prędkość widać na fotelowych ekranach w samolocie – taki bajer 🙂

Na koniec ten taki średni bo niewsypany Fokker 100 z Warszawy do Wiednia – i mu teraz wstyd, że mnie omijał…

Do następnego!

Share Button

2 myśli na “A ile to ten samolot wyciąga??? Jak to jest lecieć z różnymi prędkościami w tym samym momencie”

  1. Podlinkowałem Twoje dwa ostatnie posty komisji Antoniego bo wcześniej pieprzyli takie głupoty że na oko widac że lotnictwo to dla nich magia. niech się czegoś dowiedzą. Mam tylko nadzieję że nie wezmą Cię do komisji 😉 A tak poważnie dzięki za kolejny ciekawy artykuł. nie mogę doczekać się kolejnego 🙂

    1. 😀 😀 😀 Aha, to już wiem skąd te dziwne, konspiracyjne telefony z warszawskiego numeru od paru dni 😛
      Dzięki Dominik! Już obmyślam następny tekst…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *