Gandalf w kosmosie zaprasza do kolejnej przygody

Paleta kolorów Hubble’a wzięła mnie na dobre! Może to i dobrze po tak kapryśnej pogody jak w tym roku już dawno nie było. Jakież ja miałem plany w zimę i na wiosnę…. Że będzie tak pięknie, że będę robił dużo zdjęć w ciepłe, letnie noce… I co??? Sami wiecie co!

Ale dzięki filtrom mogę wykorzystać każde, nawet krótkie okienko pogodowe i nie zwracać uwagi na obecność Księżyca na niebie 🙂

Trzy w miarę pogodne noce wystarczyły do zrobienia mojego kolejnego zdjęcia w palecie HST (OK, były 3 ale zbierały się ponad tydzień) Oczywiście tuz pod domem przed oświetlonym parkingiem.
Tym razem postanowiłem przetestować filtry z dużym teleskopem bo potrzebowałem dłuższej ogniskowej żeby sprawdzić co tam słychać u Gandalfa w kosmosie 😉 Tak, jest tam od czasów Frodo i innych bohaterów i dalej zaprasza na przygody otwierając ramiona na gotowych podróżników. Tak to już z nami jest, że wszędzie dopatrujemy się ludzkich kształtów a tutaj bez większego wysiłku można zobaczyć rozłożone ręce, nos i szpiczastą czapę – Czarodziej jak malowany! Jak dla mnie to chyba jedna z najbardziej “ludzkich” i fotogenicznych mgławic.

NGC 7380 (również OCL 244 lub Mgławica Czarodzieja) – młoda gromada otwarta znajdująca się w gwiazdozbiorze Cefeusza. Została odkryta 7 sierpnia 1787 roku przez Caroline Herschel. Jest położona w odległości ok. 7,2 tys. lat świetlnych od Słońca. Mgławica otaczająca gromadę nazywana jest Mgławicą Czarodzieja.

NGC 7380 jest jasną gromadą masywnych gwiazd typu O i B powstałych około 4 miliony lat temu. Gromada ta jest katalogowana również jako Sharpless 2-142, ponieważ jej gwiazdy są zanurzone w mgławicy emisyjnej i obszarze H II, rozciągającym się na przestrzeni około 110 lat świetlnych. Struktura obszaru H II wskazuje, że jest to bąbel zjonizowanego gazu rozłożonego wzdłuż powierzchni swojego macierzystego obłoku molekularnego, a obserwowany od strony krawędzi. [Wikipedia]

I jak ten nasz Gandalf się prezentuje? O tak!

Teleskop: Newton 150/750
Montaż: HEQ5Pro
Kamera: QHY168C
Filtry: Baader Ha 7nm, Baader OIII 8,5nm, Baader SII 8 nm
Guiding: QHY5LII-M

23x300s Ha at -15C
24x300s OIII at -15C
24x200s SII at -15C

Jeśli ktoś ma ochotę wyruszyć ku przygodzie to patrzcie w niebo, On tam jest i czeka 🙂

APPENDIX 1

Jeszcze tylko małe wtrącenie w załączniku nr 1 o filtrze IDAS który ciągle kosmicznie mnie zaskakuje. Kilka nocy temu postanowiłem sprawdzić jak spisze się pod domem w totalnie zaświetlonym na pomarańczowo niebie… Efekt oczywiście zwalił mnie z nóg! Ja wiem, że Hantle to jasna mgławica ale żeby w 20 minut dało się osiągnąć coś takiego? To przeszło moje najśmielsze oczekiwania!

Do następnego wpisu! 🙂

 

 

Share Button

4 myśli na “Gandalf w kosmosie zaprasza do kolejnej przygody”

  1. Tomuś, chcę ci napisać, że chociaż sama kompletnie nic się nie znam na fotografowaniu, ani na kosmosie ani tym bardziej na samolotach, to od kiedy cię moglam nieco poznać za sprawą fb, wciąż tu do ciebie zaglądam i podczytuje z przyjemnoscia. Z jeszcze większa oglądam wspaniałe fotografie Zyczę ci chłopie jak najcudowniejszych nocy (w szerokim ujeciu tego co mam na myśli) z wspaniałymi podniebnymi i kosmicznymi wycieczkami i odlotami (też w szerokim pojęciu 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *