Słoneczniki i Irysy już kwitną ;-) W kosmosie oczywiście…

Zaczyna się sezon pięknych i ciepłych nocy! No, może z tym ciepłych to jeszcze za wcześnie ale stopy już nie przymarzają do podłoża i nie trzeba ubierać się na cebulkę 😉 Ostatni weekend to był prawdziwy astro maraton. 3 piękne noce spędzone w lesie na polowaniu na gwiazdy to jest to!
Co prawda teraz jest najlepszy czas na łapanie i przegląd galaktyk widocznych na nocnym niebie ale Droga Mleczna z wszystkimi swoimi skarbami też już zaczyna wschodzić:

Dla takich widoków warto jeździć pod ciemne niebo… Towarzystwo też było niczego sobie 😀

Pierwszym obiektem na który zastawiłem sidła była mgławica refleksyjna NGC7023 Irys znajdująca się w konstelacji Cefeusza około 1400 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 18 października 1794 roku przez Williama Herschela.
Irys jest bardzo ciekawą mgławicą ponieważ znajduje się na północnym końcu ogromnego, lecz niewidzialnego optycznie obłoku molekularnego. Jest oświetlana przez jasną gwiazdę SAO 19158, przesłoniętą gęstymi zasłaniającymi obłokami pyłu. Niebieskie światło gwiazdy odbija się od powierzchni drobnych cząstek pyłu. Mgławica Irys emituje również promieniowanie, głównie podczerwone, pochodzące od mikroskopijnych cząstek pyłu mgławicy.
Właśnie te obłoki pyłu wymagają jak najdłuższego naświetlania żeby ładnie pokazały się na zdjęciu. Przez dwie kolejne noce udało się złapać 71 klatek po 5 minut każda czyli łącznie prawie 6 godzin i efekt na gotowym, złożonym zdjęciu jest całkiem niezły:

Jeszcze zoom na samo niebieskie centrum mgławicy:

Tak się jakoś ułożyło, że kolejny cel też był roślinny 🙂 Galaktyka M63 – Słonecznik. Obiekt trochę mały jak na ogniskową mojego refraktora ale za to duża rozdzielczość matrycy w kamerze sprawiła, że mogłem go trochę “przybliżyć”.

Galaktyka Słonecznik (Messier 63, M63, NGC 5055) to galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Odkrył ją Pierre Méchain 14 czerwca 1779 roku, był to pierwszy odkryty przez niego tego typu obiekt. Tego samego dnia M63 znalazła się w katalogu Messiera. William Parsons wymienia M63 jako jedną z 14 „spiralnych mgławic” odkrytych do 1850. Galaktyka Słonecznik należy do tej samej grupy co położona 6° na północ galaktyka M51. W ramionach spiralnych Galaktyki Słonecznik odkryto chmury molekularne o masach rzędu miliona mas Słońca i rozmiarach ok. 100 pc. Do tej pory w M63 zaobserwowano jedną supernową – SN 1971I. Rozbłysła 25 maja 1971 r., należała do typu I, osiągnęła jasność 11,8m.

Faktycznie galaktyka zasługuje na swoją nazwę:

A teraz znowu będzie pokaz ile galaktyk jest tak naprawdę na tym zdjęciu:

Istne szaleństwo! Na pierwszy rzut oka to małe gwiazdki a tu okazuje się, że to całe galaktyki. Wszechświat jest po prostu niesamowity!

Do następnego spotkania z gwiazdami!

 

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *