Galaktyczno mgławicowe wspominki 2018 roku

Ja tylko chciałem zapytać czyją robotą jest to zachmurzenie, hę????! Czy ktoś kupił jakiś nowy astro sprzęt i wywołał klątwę pogodową??? NO PRZYZNAĆ SIĘ ALE JUŻ!!!!!
No nic, trzeba sobie jakoś radzić i w ramach leczenia tęsknoty za rozgwieżdżonym niebem przeglądam sobie zeszłoroczne zdjęcia i nawet znalazłem takie których jeszcze nie pokazywałem.

Na początek mgławica NGC1499 nazywana Kalifornią. Kiedyś napisałem o niej, że to Kłobuck w kosmosie 😉 Tylko o co w tym chodzi? Sprawa jest znana raczej tylko w okolicach Częstochowy w pobliżu której leży urokliwe miasteczko Kłobuck będące przedmiotem wielu żartów (coś jak Wąchock) Z racji tego, że samochody z wyżej wymienionego miasta mają tablice rejestracyjne rozpoczynające się od SKL Kłobuck zaczęto nazywać Słoneczną Kalifornią 😛

Ale ta Kalifornia w gwiazdach, jak dla mnie jest dużo ładniejsza 😉 A w ogóle to dlaczego Kalifornia? Otóż ktoś kiedyś stwierdził, że mgławica swoim kształtem przypomina wybrzeże Kalifornii i tak już zostało. Z resztą sami możecie porównać:

Stan Kalifornia
Mgławica Kalifornia

Zdjęcie mgławicy zrobiłem w palecie HST czyli w całości w wąskich pasmach przy użyciu filtrów Ha, OIII i SII. Najczęściej fotografuje się ją albo w RGB czyli po prostu w kolorze albo w Ha czyli w wodorowej czerwieni ale postanowiłem zaszaleć i jak dla mnie całkiem nieźle to wyszło.

NGC1499 znajduje się w konstelacji Perseusza wewnątrz Ramienia Oriona Drogi Mlecznej. Została odkryta 3 listopada 1885 roku przez Edwarda Barnarda. Odległość od Ziemi do mgławicy to około 100000 lat świetlnych. Ze względu na wydłużony kształt ma około 100 lat świetlnych długości. Najbardziej prawdopodobnym źródłem światła jest jasna, gorąca oraz niebieskawa gwiazda uciekająca ξ Persei. Znajduje się ona powyżej mgławicy, lekko po lewej stronie zdjęcia.

Szczegóły naświetlania:
Kamera – QHY168C
Montaż – HEQ5Pro
Teleskop – SharpStar 65Q APO
Filtry – Baader 2″ Ha, Baader 2″ OIII, Baader 2″ SII
Klatki – Ha 30x600s, OIII 30x600s, SII 30x600s
Łączny czas – 15h

I jeszcze fotka z opisem:

Następnym wspominkowym obiektem będzie galaktyka IC342 czyli tak zwana “ukryta galaktyka”. To jeden z tych obiektów których odległość od Ziemi powoduje zawrót głowy… 8,9 MILIONA lat świetlnych! Widzimy obraz sprzed prawie 9 milionów lat! Teraz ta galaktyka może wyglądać inaczej lub już nie istnieć. Jeśli tam jest jakaś cywilizacja i bada Ziemię to widzi właśnie jak powstają Himalaje. I to jest właśnie kosmos!
Galaktyka IC342 znajduje się w konstelacji Żyrafy i została odkryta 19 sierpnia 1892 roku przez Williama Fredericka Denninga.

Dlaczego Ukryta Galaktyka? Bo znajduje się zaledwie 10,5° od płaszczyzny dysku Drogi Mlecznej. Takie położenie galaktyki sprawia, że jej światło jest silnie przesłonięte przez gwiazdy, gaz oraz obłoki pyłowe należące do Drogi Mlecznej . Gdyby nie to, to z racji stosunkowo niewielkiej odległości galaktyka ta należałaby do najjaśniejszych galaktyk naszego nieba. W IC342 są widoczne liczne obszary H II, rozłożone wzdłuż słabych ramion spiralnych. Obszary te są potencjalnie dobrze widoczne z powodu względnie silniejszego pochłaniania światła niebieskiego przez zasłaniający galaktykę pył. Wskazuje to na to, że mogła ona doświadczyć niedawnego wybuchu aktywności tworzenia gwiazd.

IC 342 należy do grupy galaktyk Maffei. Znajduje się ona wystarczająco blisko, by wpływać grawitacyjnie na ewolucję galaktyk Grupy Lokalnej, w tym również Drogi Mlecznej.

Żeby lepiej uwidocznić obszary wodoru w galaktyce dodałem do zdjęcia 210 minut materiału zebranego z filtrem Ha

Szczegóły naświetlania:
Kamera – QHY168C
Montaż – HEQ5Pro
Teleskop – SharpStar 65Q APO
Filtry – Baader 2″ Ha, Baader UV/IR-cut 2″
Klatki – RGB 42x300s, Ha 21x600s
Łączny czas – 7h

Mam nadzieję, że pogoda szybko się poprawi bo Orion i jego skarby już czekają na niebie 🙂

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *