Hamburger z Lwa raz poproszę!

Ach nareszcie wiosna! Noce coraz krótsze ale za to jakieś takie przyjemniejsze i cieplejsze. Sprzęt lepiej działa a i ludzi też. Prima Aprilisowa noc postanowiła nie żartować i nie chować gwiazd za chmurami (DZIĘ – KU – JĘ!) Pogoda i warunki były bardzo miłe a na astropolanie w Lisowie pojawił się prawdziwy tłum! 5 osób i jeden pies 🙂 W takim towarzystwie musiały powstać dobre zdjęcia i faktycznie tak się stało. Sprzęt pracował sprawnie i krótko po złożeniu wszystkiego do kupy zacząłem sesję wiosennego klasyku czyli Tripletu Lwa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to grupa trzech bardzo ładnych galaktyk w konstelacji Lwa która właśnie teraz pięknie świeci wysoko nad horyzontem.

Do grupy Tripletu lwa należą galaktyki M65, M66 i NGC3628 a cała grupa znajduje się 35 milionów lat świetlnych od Ziemi. Pisałem to już kilka razy ale te odległości nigdy nie przestaną robić na mnie wrażenia. Stojąc na leśnej polanie pod Częstochową można zobaczyć i fotografować całe światy odległe od nas tak bardzo, że światło leciało od nich 35 milionów lat! Ciężko to w głowie zmieścić…

Pierwsza z trójki – galaktyka Messier 65 (M65) jest galaktyką spiralną zawierającą mało pyłu oraz gazu i dlatego powstaje w niej mało gwiazd Pewna aktywność gwiazdotwórcza ma miejsce stosunkowo niedawno w ramionach spiralnych. W większości zakresów długości fal galaktyka jest mało interesująca, chociaż w NRAO VLA Sky Survey widoczne jest radioźródło, oddalone od centrum o ok. 2 minuty kątowe. Tożsamość tego źródła jest niepewna, jako że nie zostało ono zidentyfikowane wizualnie lub oficjalnie przebadane. Galaktyka ma aktywne jądro, ale aktywność nie jest zbyt silna, i galaktyka sklasyfikowana jest jako LINER (Low-ionization nuclear emission-line region). W M65 zaobserwowano do tej pory jedną supernową: SN 2013am.

Widziany przez teleskop dysk M65 wydaje się trochę wygięty i stosunkowo nagłe pojawienie się formacji gwiezdnych w jego obrębie sugeruje jakiś zewnętrzny wpływ. W 1978r zasugerowano, że dwie pozostałe galaktyki Tripletu Lwa zaczęły oddziaływać ze sobą jakieś 800 milionów lat temu. Badania przeprowadzone w 2006 sugerują, że w M65 efekty oddziaływania mogły być istotne, choć w dużo mniejszym stopniu. To mogłoby wyjaśniać utworzenie nowych gwiazd w zgrubieniu centralnym galaktyki, odzwierciedlone w nieco bardziej niebieskim kolorze zgrubienia niż spodziewany. M65 może posiadać centralny pas gwiazd, co jest trudne do potwierdzenia, gdyż galaktyka ta jest przez nas widziana pod bardzo ostrym kątem.

Drugi składnik Tripletu M66 to galaktyka spiralna z poprzeczką o średnicy 96 tysięcy lat świetlnych. Wzdłuż rozległych spiralnych ramion galaktyki znajdują się ogromne ilości pyłu i liczne jasne gromady gwiazd.

W galaktyce tej zaobserwowano dotychczas cztery supernowe: SN 1973R, SN 1989B, SN 1997bs (prawdopodobnie tzw. fałszywa supernowa) i SN 2009hd.

Ostatnia z trójki galaktyk NGC3628 jest najsmaczniejsza bo nazywa się ją hamburgerem. Faktycznie trochę jest podobna ale do jakiejś mało smacznej słabizny 😉

Hamburger jest galaktyką spiralną o średnicy około 100 000 lat świetlnych. Jest to galaktyka z aktywnym jądrem typu LINER.

A teraz zdjęcie Tripletu:

I to samo z oznaczeniem widocznych obiektów:

Kamera – QHY168C
Montaż – HEQ5Pro
Teleskop – SharpStar 65Q APO
Filtry – Baader UV/Ir-cut 2″
Klatki – 36x300s
Łączny czas – 180min

Smacznego hamburgera i do następnego!

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *