Sezon na wieloryby

No proszę! Jednak moje obawy o pogodę nie sprawdziły się i kolejna wyprawa łowiecka do lasu zakończyła się sukcesem. Sezon na galaktyki w pełni więc celem na sesji była galaktyka Wieloryb i Kij hokejowy.
Hmmm… kto by pomyślał, że wieloryby umieją grać w hokeja?… I to wieloryby z młodym przy boku!

Sesja była udana i co najważniejsze obyło się bez absolutnie żadnych wpadek sprzętowych a uwierzcie mi, że w tej zabawie sprzęt potrafi działać bezbłędnie a testach a podczas prawdziwej sesji daleko od domu wykrzaczy się aż miło 😉
Tym razem już po pierwszych klatkach widać było, że materiał będzie dobrej jakości. Jedynie wilgoć trochę przeszkadzała ale w końcu po to montuje się grzałki na optyce żeby nie zarosiły się.

Wszystkie trzy galaktyki które załapały się na zdjęcie znajdują się w gwiazdozbiorze Psów Gończych i mimo olbrzymich odległości oddziałują na siebie grawitacyjnie. To właśnie dlatego galaktyka Kij Hokejowy (NGC4656) ma taki charakterystyczny kształt. Po prostu kiedyś wieloryb na niego wpadł lub prawie wpadł, wygło go i tak mu już zostało 😉 To, że kiedyś wszystkie te galaktyki mocna się zbliżyły do siebie sugerują właśnie ich kształty oraz strugi gazu które niestety nie są widoczne w paśmie widzialnym ale są obserwowane na innych długościach fal

Galaktyka Wieloryb (NGC 4631) znajduje się w odległości około 25 milionów lat świetlnych od Ziemi i rozciąga na 140 tys. lat świetlnych. Ma wydłużony, klinowy kształt, wyraźnie zniekształcony. Satelitą tej galaktyki jest mała galaktyka eliptyczna NGC 4627. Obie razem zostały skatalogowane jako obiekt Arp 281 w Atlasie Osobliwych Galaktyk Haltona Arpa. NGC 4631 wytworzyła wokół siebie halo gorącego gazu świecącego w paśmie rentgenowskim. Do tej pory w NGC 4631 nie zaobserwowano żadnej supernowej.

Kij Hokejowy (NGC4656) to magellaniczna galaktyka spiralna z poprzeczką (SBm) Magellaniczna bo jest podobna do Obłoków Magellana. Jej jasna, zakrzywiona północno-wschodnia część została skatalogowana w New General Catalogue jako NGC 4657, gdyż dawniej sądzono, że to osobny obiekt.

A teraz końcowe zdjęcie po złożeniu do kupy 36-ciu klatek po 300 sekund każda:

I to samo tylko z opisami widocznych obiektów:

Kamera – QHY168C
Montaż – HEQ5Pro
Teleskop – SharpStar 65Q APO
Filtry – Baader UV/Ir-cut 2″
Klatki – 36x300s
Łączny czas – 180min

Następnym razem trochę nowinek sprzętowych własnej produkcji 😉

Share Button

2 myśli na “Sezon na wieloryby”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *